Themes - Twenty Twenty - en to pl translation catalogue (138 entries)

note: Description of the theme
en: Our default theme for 2020 is designed to take full advantage of the flexibility of the block editor. Organizations and businesses have the ability to create dynamic landing pages with endless layouts using the group and column blocks. The centered content column and fine-tuned typography also makes it perfect for traditional blogs. Complete editor styles give you a good idea of what your content will look like, even before you publish. You can give your site a personal touch by changing the background colors and the accent color in the Customizer. The colors of all elements on your site are automatically calculated based on the colors you pick, ensuring a high, accessible color contrast for your visitors.
pl: Nasz domyślny motyw na 2020 ma na celu pełne wykorzystanie elastyczności edytora bloków. Organizacje i firmy mają możliwość tworzenia dynamicznych stron docelowych z nieskończonymi układami z użyciem bloków grup i kolumn. Wyśrodkowana kolumna treści i dopracowana typografia sprawiają, że idealnie nadaje się do tradycyjnych blogów. Kompletne style edytora dają dobry obraz tego, jak będą wyglądać treści już przed opublikowaniem. Można nadać swojej stronie osobisty charakter, zmieniając kolory tła i kolor akcentu w personalizatorze. Kolory wszystkich elementów w witrynie są automatycznie obliczane na podstawie wybranych przez kolorów, zapewniając wysoki, dostępny kontrast kolorów dla odwiedzających.

[ctx: color]
en: Custom
pl: Własne

[ctx: color]
en: Default
pl: Domyślny

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political, and philosophical issues are intrinsic to our program. As visitor, you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings, and other events with free admission.
pl: Na siedmiu piętrach efektownej architektury Muzeum Sztuki Nowoczesnej można zobaczyć wystawy międzynarodowej sztuki współczesnej, czasami wraz z historyczną retrospektywą. Zagadnienia egzystencjalne, polityczne i filozoficzne są głównym wątkiem programu. Dla odwiedzających przygotowane zostały różne formy zwiedzania jak np. oprowadzanie z przewodnikiem, spotkania z artystami, wykłady, pokazy filmowe i wiele innych. Wstęp jest wolny.

en: The Premier Destination for Modern Art in Sweden
pl: Najważniejsze miejsce dla sztuki nowoczesnej w Szwecji

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: August 1 — December 1
pl: Sierpień 1 — Grudzień 1

en: Abstract Rectangles
pl: Abstrakcyjne prostokąty

en: Featured Content
pl: Treść wyróżniona

en: <em>Price</em><br>Included
pl: <em>Cena</em><br>zawiera

en: <em>Location</em><br>Exhibit Hall B
pl: <em>Położenie</em><br>Hala wystawowa B

en: <em>Dates</em><br>Aug 1 — Dec 1
pl: <em>Daty</em><br>Sierpień 1 — grudzeń 1

en: Event Details
pl: Szczegóły wydarzenia

en: Shop Now
pl: Kup teraz

en: An awe-inspiring collection of books, prints, and gifts from our exhibitions.
pl: Niesamowita kolekcja książek, grafik i prezentów z naszych wystaw.

en: The Store
pl: Sklep

en: Award-winning exhibitions featuring internationally-renowned artists.
pl: Nagradzane wystawy z udziałem artystów o międzynarodowej renomie.

en: The Museum
pl: Muzeum

en: Double Call to Action
pl: Podwójne wezwanie do działania

en: Become a Member
pl: Zostań członkiem

en: Support the Museum and Get Exclusive Offers
pl: Wesprzyj muzeum i zdobądź ekskluzywne oferty

en: Call to Action
pl: Wezwanie do działania

[ctx: menu]
en: Mobile
pl: Urządzenie przenośne

[ctx: menu]
en: Expanded
pl: Rozwinięte

[ctx: menu]
en: Horizontal
pl: Poziomo

[ctx: toggle text]
en: Search
pl: Wyszukaj

[ctx: color]
en: Secondary
pl: Drugorzędne

[ctx: color]
en: Primary
pl: Podstawowy

en: Nothing Found
pl: Niczego nie znaleziono

en: Show author bio
pl: Pokaż biogram autora

en: View Archive <span aria-hidden="true">&rarr;</span>
pl: Zobacz archiwum <span aria-hidden="true">&rarr;</span>

[ctx: Theme starter content]
en: The New UMoMA Opens its Doors
pl: Otwarte drzwi do nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej

[ctx: A string that is output before one or more categories]
en: In
pl: w

en: Join the Club
pl: Dołącz do klubu

en: Members get access to exclusive exhibits and sales. Our memberships cost $99.99 and are billed annually.
pl: Subskrybenci mają dostęp do ekskluzywnych eksponatów i wyprzedaży. Członkostwo kosztuje 99,99 PLN i jest naliczane raz do roku.

en: Become a Member and Get Exclusive Offers!
pl: Dołącz i otrzymuj ekskluzywne oferty!

en: The exhibitions are produced by UMoMA in collaboration with artists and museums around the world and they often attract international attention. UMoMA has received a Special Commendation from the European Museum of the Year, and was among the top candidates for the Swedish Museum of the Year Award as well as for the Council of Europe Museum Prize.
pl: Wystawy powstają przy współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej z artystami i muzeami na całym świecie, przez co bardzo często przyciągają uwagę międzynarodową. Muzeum Sztuki Nowoczesnej otrzymało specjalne wyróżnienie Europejskiego Muzeum Roku i było jednym z najlepszych kandydatów do nagrody Szwedzkiego Muzeum Roku, a także do nagrody Muzeum Rady Europy.

en: With seven floors of striking architecture, UMoMA shows exhibitions of international contemporary art, sometimes along with art historical retrospectives. Existential, political and philosophical issues are intrinsic to our programme. As visitor you are invited to guided tours artist talks, lectures, film screenings and other events with free admission
pl: Na siedmiu piętrach efektownej architektury Muzeum Sztuki Nowoczesnej można zobaczyć wystawy międzynarodowej sztuki współczesnej, czasami wraz z historyczną retrospektywą. Zagadnienia egzystencjalne, polityczne i filozoficzne są głównym wątkiem programu. Dla odwiedzających przygotowane zostały różne formy zwiedzania jak np. oprowadzanie z przewodnikiem, spotkania z artystami, wykłady, pokazy filmowe i wiele innych. Wstęp jest wolny.

en: &#8220;Cyborgs, as the philosopher Donna Haraway established, are not reverent. They do not remember the cosmos.&#8221;
pl: &#8220;Cyborgi, jak ustaliła filozof Donna Haraway, nie okazują czci. Nie pamiętają kosmosu.&#8221;

en: From Signac to Matisse
pl: Od Signac do Matisse

en: The Life I Deserve
pl: Życie na które zasługuję

en: October 1 -- December 1
pl: Październik 1 -- Grudzień 1

en: Theatre of Operations
pl: Obszar działania

en: Read More
pl: Czytaj dalej

en: August 1 -- December 1
pl: Sierpień 1 -- Grudzień 1

en: Works and Days
pl: Prace i dni

en: The premier destination for modern art in Northern Sweden. Open from 10 AM to 6 PM every day during the summer months.
pl: Najważniejsze miejsce dla sztuki współczesnej w północnej Szwecji. W lato otwarte codziennie od 10 do 18.

en: The New UMoMA Opens its Doors
pl: Nowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej otwarło swoje powoje

en: Overlay Opacity
pl: Przezroczystość nakładki

en: The color used for the text in the overlay.
pl: Kolor używany do tekstu w nakładce.

en: Overlay Text Color
pl: Kolor tekstu nakładki

en: The color used for the overlay. Defaults to the accent color.
pl: Kolor używany w nakładce. Domyślnie kolor akcentu.

en: Overlay Background Color
pl: Kolor tła nakładki

en: Settings for the "Cover Template" page template. Add a featured image to use as background.
pl: Ustawienia "Szablonu z okładką" dla stron. Proszę dodać obrazek wyróżniający aby ustawić tło okładki.

en: Apply a custom color for links, buttons, featured images.
pl: Zastosuj własny kolor dla odnośników, przycisków, obrazków wyróżniających.

en: Primary Color
pl: Kolor wiodący

en: Search for:
pl: Szukaj:

en: search again
pl: szukaj ponownie

note: translators: %s: Number of search results.
en: We found %s result for your search. | We found %s results for your search.
pl[0]: Znaleziono %s wynik dla wyszukiwania.
pl[1]: Znaleziono %s wyniki dla wyszukiwania.
pl[2]: Znaleziono %s wyników dla wyszukiwania.

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: Up %s
pl: W górę %s

note: translators: %s: HTML character for up arrow.
en: To the top %s
pl: Na górę %s

en: 404 not found
pl: 404 nie znaleziono

note: Template Name of the theme
en: Full Width Template
pl: Szablon wykorzystujący całą szerokość ekranu

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Older <span class="nav-short">Posts</span>
pl: Starsze <span class="nav-short">wpisy</span>

note: Translators: This text contains HTML to allow the text to be shorter on small screens. The text inside the span with the class nav-short will be hidden on small screens.
en: Newer <span class="nav-short">Posts</span>
pl: Nowsze <span class="nav-short">wpisy</span>

en: Post
pl: Wpis

en: Close search
pl: Zamknij wyszukiwanie

en: Expanded Social links
pl: Rozszerzone odnośniki społecznościowe

en: Close Menu
pl: Zamknij menu

en: Social links
pl: Odnośniki społecznościowe

en: Footer
pl: Stopka

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
pl: Autor: %s

en: Pages:
pl: Strony:

en: Page
pl: Strona

en: Scroll Down
pl: Przewiń w dół

[ctx: submit button]
en: Search
pl: Szukaj

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
pl: Szukaj &hellip;

en: We could not find any results for your search. You can give it another try through the search form below.
pl: Nie można było znaleźć żadnych wyników wyszukiwania. Proszę spróbować jeszcze raz, korzystając z poniższego formularza.

en: Search:
pl: Szukaj:

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
pl: Edytuj <span class="screen-reader-text">%s</span>

en: Sticky post
pl: Wpis przypięty

en: Tags
pl: Tagi

en: Categories
pl: Kategorie

en: Post date
pl: Data wpisu

en: Post author
pl: Autor wpisu

en: Social Links Menu
pl: Menu odnośników serwisów społecznościowych

en: Primary
pl: Podstawowy

en: Search
pl: Szukaj

en: Continue reading
pl: Czytaj dalej

[ctx: Name of the larger font size in the block editor]
en: Larger
pl: Większy

[ctx: Name of the large font size in the block editor]
en: Large
pl: Duży

[ctx: Name of the regular font size in the block editor]
en: Regular
pl: Zwykły

[ctx: Name of the small font size in the block editor]
en: Small
pl: Mały

en: Background Color
pl: Kolor tła

en: Subtle Background
pl: Tło podtytułu

en: Accent Color
pl: Akcent kolorystyczny

en: Widgets in this area will be displayed in the second column in the footer.
pl: Widgety z tej strefy będą wyświetlane w drugiej kolumnie stopki.

en: Footer #2
pl: Stopka 2

en: Widgets in this area will be displayed in the first column in the footer.
pl: Widgety z tej strefy będą wyświetlane w pierwszej kolumnie stopki.

en: Footer #1
pl: Stopka 1

en: Skip to the content
pl: Przejdź do treści

en: Social Menu
pl: Menu mediów społecznościowych

en: Footer Menu
pl: Menu w stopce

en: Mobile Menu
pl: Menu dla urządzeń mobilnych

en: Desktop Expanded Menu
pl: Rozwinięte menu dla komputerów stacjonarnych

en: Desktop Horizontal Menu
pl: Poziome menu dla komputerów stacjonarnych

en: Powered by WordPress
pl: Oparte na WordPressie

en: Comments are closed.
pl: Możliwość komentowania została wyłączona.

en: Comments
pl: Komentarze

en: Older Comments
pl: Starsze komentarze

en: Newer Comments
pl: Nowsze komentarze

[ctx: comments title]
note: translators: 1: Number of comments, 2: Post title.
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[0]: %1$s odpowiedź na &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[1]: %1$s odpowiedzi na &ldquo;%2$s&rdquo;
pl[2]: %1$s odpowiedzi na &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: Post title.
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
pl: W odpowiedzi na &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
pl: Dodaj komentarz

en: Show sub menu
pl: Pokaż podmenu

note: translators: %d: ID of a post.
en: #%d (no title)
pl: #%d (bez tytułu)

en: By Post Author
pl: Autor wpisu

en: Your comment is awaiting moderation.
pl: Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

en: Edit
pl: Edytuj

note: translators: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pl: %1$s o %2$s

en: says:
pl: komentarz:

en: Make sure that the contrast is high enough so that the text is readable.
pl: Proszę się upewnić, że kontrast jest wystarczająco wysoki, aby tekst był czytelny.

en: Creates a parallax effect when the visitor scrolls.
pl: Tworzy efekt paralaksy, podczas przewijania strony przez odwiedzającego.

en: Fixed Background Image
pl: Stałe położenie tła

note: Template Name of the theme
en: Cover Template
pl: Szablon z okładką

en: Summary
pl: Podsumowanie

en: Full text
pl: całą treść

en: On archive pages, posts show:
pl: Na stronach archiwów, pokazywać wpisy:

en: Show search in header
pl: Pokaż wyszukiwarkę w nagłówku

en: Theme Options
pl: Opcje motywu

en: Header &amp; Footer Background Color
pl: Kolor tła nagłówka i stopki

en: Scales the logo to half its uploaded size, making it sharp on high-res screens.
pl: Skaluje logo do połowy wielkości zachowując ostrość na ekranach wysokiej rozdzielczości.

en: Retina logo
pl: Logo Retina

en: The page you were looking for could not be found. It might have been removed, renamed, or did not exist in the first place.
pl: Nie można znaleźć strony, której szukano. Być może została usunięta, zmieniono jej nazwę lub w ogóle nigdy nie istniała.

en: Page Not Found
pl: Strona nie została znaleziona

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
pl: https://pl.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
pl: zespół WordPressa

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwenty/
pl: https://pl.wordpress.org/themes/twentytwenty/
